Najnowsze ogłoszenia ..
więcej...


Relacja z konferencji pt. „Quo vadis Hodowco ?” ®2024
więcej...
13 Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Echa Kongresu ESPHM w Salonikach" ®2023
więcej...
Pokaz odmian kukurydzy na ziarno firmy Corteva / Pioneer / Barczyński ® 2023
więcej...
Żniwa - Relacja ze zbiorów pszenicy oraz pszenżyta w ZD Pawłowice ®2023
więcej...
Relacja z warsztatów szkoleniowych ras rodzimych zwierząt gospodarskich ®2023
więcej...

Aktualności

Relacja z konferencji 22.04.2016


Konferencje tematyczne dotyczące produkcji bydła odbywają się cyklicznie w Zakładzie Doświadczalnym IZ PIB w Pawłowicach. Kolejną zorganizowaną w tym roku była konferencja poświęcona aktualnemu tematowi „Czynniki wpływające na opłacalność produkcji mleka”. Otwarcia konferencji i powitania Uczestników dokonał Dyrektor Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach dr inż. Ireneusz Dymarski, który podkreślił, że branża produkcji mleka, w rok po zniesieniu kwot mlecznych, przeżywa znaczne problemy niskiej opłacalności produkcji.

Pierwszy wykładowca dr inż. Zbigniew Lach z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o. przedstawił wykład pt. „Wpływ rozrodu na opłacalność produkcji mleka”.
Autor zwrócił uwagę na szereg narzędzi opisujących rozród w stadzie krów, stwierdzając jednocześnie , że miarą sukcesu jest nie tylko fakt zajścia w ciążę, ale również czas, czyli dzień laktacji, w którym krowa zostaje cielna.

Drugi wykładowca dr Ivan Eisner z firmy Kemin Europe NV (Niemcy) wygłosił wykład pt. „Reformulacja dawki dla krów mlecznych z wykorzystaniem aminokwasów chronionych metioniny i lizyny – jeden ze sposobów obniżenia kosztów produkcji mleka”. Autor przedstawił wyniki doświadczeń, w których obniżano poziom białka w dawce uzupełniając ją aminokwasami lizyną, metioniną. Celem takiego postępowania jest uzyskanie korzyści ekonomicznych wynikających z lepszego bilansu aminokwasów w żywieniu krów mlecznych.

Po przerwie kolejnym wykładowcą był Nicolas Anglade z firmy Timac Agro (Francja), który zaprezentował wykład „Wpływ suplementacji mineralnej na wydajność mleczną i opłacalność produkcji”. Przedstawione zostały wyniki doświadczeń przeprowadzonych we Francji, oraz w Zakładzie Doświadczalnym IZ PIB w Pawłowicach, nad preparatem Lithamix2 stosowanym w żywieniu krów w laktacji. Autor podkreślił, że efekty produkcyjne osiągane poprzez dodatek preparatu w dziennej dawce wynikają ze złożonej formuły preparatu, którego zadaniem jest optymalizacja funkcji żwacza.

Czwartym wykładowcą był lek. wet Paweł Rzeczkowski z firmy Hipra Polska sp. z o.o., który przedstawił wykład „Dlaczego profilaktyka mastitis jest bardziej opłacalna ?”. Autor zwrócił uwagę na zakaźne i niezakaźne przyczyny oraz skutki produkcyjne i ekonomiczne występowania stanów zapalnych wymienia krów. Omówiony został program szczepień profilaktycznych, których celem jest redukcja przypadków mastitis, a dzięki temu zwiększenie w stadzie ochrony przed zakażeniami. W stadach, w których prowadzone są szczepienia ochronne, stwierdzono zmniejszenie przypadków zakażeń, a tym samym zmniejszenie brakowania krów przy jednoczesnym wzroście produkcji mleka i poprawie jakości.

Ostatni wykład „Wpływ żywienia na opłacalność produkcji mleka” wygłosił dr inż. Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice. Przedstawione dane wskazują, że już w lutym 2016 roku w Wielkopolsce średnia cena skupu mleka nie pokrywała średnich kosztów produkcji. Koszty żywienia z reguły stanowią prawie 50 % wszystkich kosztów. Dlatego celem optymalizacji żywienia jest uzyskanie wskaźnika poniżej 250 g mieszanki treściwej na produkcję 1 l mleka.

W konferencji wzięło udział około 120 uczestników, którzy mieli również okazję zapoznać się z ofertą firm zajmujących się dostawą towarów i usług dla hodowców bydła i producentów mleka. Wśród wystawców były następujące firmy Kemin Polska, Timac Agro, Hipra Polska, Biochem Polska, Partner Wioletta Cezak, Faska, PPH Vit-Tra, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu.

Tekst: Marian Kamyczek
Zdjęcia: Ariel Wojciechowski
 















































O zakładzie | Aktualności | Produkcja | Pałac w Pawłowicach | Praca | Kontakt | Mapa strony | Zastrzeżenia prawne | Przetargi | Rodo | Komunikaty